اجرای کنسرت گروه موسیقی «سمان» پس از یک دهه به آهنگسازی ارشک رفیعی

گروه موسیقی سمان به آهنگسازی و سرپرستی ارشک رفیعی، پس از یک دهه به اجرای کنسرت می پردازد.

ارشک رفیعی، آهنگساز، نوازنده و سرپرست گروه موسیقی سمان، در گفتگو با خبرنگار ما خبر داد: پس از وقفه ای ۱۰ ساله، به همراه گروه سمان، هفدهم اسفند ماهِ جاری در تالار اندیشه حوزه هنری به روی صحنه می رویم.

رفیعی که ضمن سرپرستی، نوازندگی سه تار را در کنسرت پیش رو بر عهده دارد، در معرفی دیگر اعضای گروه افزود: در این اجرا محمد جواد یزدچی، سمن صرامی، کتایون ساکت و پریچهر محبی به عنوان خواننده حضور داشته و بهراد بنایی (سه تار)، سعید همتیان (نی)، کاوه صالحی (عود)، مینو اصحابی (کمانچه)، صابر قدسی زاد و ارشیا میرزایی (سازهای کوبه ای)، ملودی پازوکی (پیانو)، امین عطایی، محمودعربانی، پویا دهلاری، رایین نورانی، بهارک مهدی، فرنازخاکپور، -شهره مهرآبادی، نفیسه محمودی و یگانه حسینی نیا (ویولون)، دانیال جورابچی، داریوش حجازی، الهام عادلی و اشکان نظر (ویولا) به همراه غزاله شیرازی و کورش کشاورز (ویولونسل) به هنرنمایی خواهد پرداخت.

ارشک رفیعی در تشریح پیشینه هنری گروه سمان گفت: من در سال ۱۳۷۵ گروه سمان را تأسیس کردم که طی بیش از بیست سال فعالیت این گروه، کنسرتهای بسیاری در ایران و خارج از ایران بروی صحنه برده ایم. حالا پس از این وقفه ی لاجرم، بار دیگر با رپرتواری از موسیقی ایرانی در خدمت مخاطبان عزیز خواهیم بود و در تالار اندیشه به اجرای کنسرت می پردازیم.

از این موزیسین تا کنون آلبومهای سماع سرد به خوانندگی مظفر شفیعی، خانه خورشید به خوانندگی قاسم رفعتی، نیما یوشیج به خوانندگی شهرام ناظری و آهنگهای «ایران برگر»، «برگ ریزان» و به تازگی آهنگ «جان جانم» -هر سه با خوانندگی استاد شهرام ناظری- منتشر شده است. وی همچنین بعنوان آهنگساز در فیلمهای ایران برگر به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی (کاندید بهترین موسیقی متن و برنده ی جایزه ی اول بهترین تیتراژ سینما و تلویزیون از جشن حافظ)، حکایت عاشقی به کارگردانی احمد رمضانزاده (برنده ی ستاره طلایی بهترین موسیقی متن از جشنواره ابوجا، بزرگترین فستیوال سینمایی قاره آفریقا) و دو فیلم اینجا تهران است و هامین به کارگردانی افشین علیزاده حضور داشته و همچنین از آثار این آهنگساز ایرانی در موسیقی متن سریال the night of تولید شبکه ی hbo بعنوان موسیقی متن استفاده شده است.

محمدجواد یزدچی خواننده ی و نوازنده تار و سه تار، کارشناس ارشد مهندسی عمران است. وی فعالیت رسمی خود را در سال ۸۴ زیرنظر علی علیرضا و از سال ۸۸ زیر نظر نغمه غلامی آغاز و مشغول فراگیری ردیف های آوازی و فنون خوانندگی بوده است. طی دو سال گذشته قطعات «ماه و پری»، «گفتن نتوانم»، «تو بمان و دگران»، «چشم مست» و «آیینه دل» با صدای وی و آهنگسازی ارشک رفیعی و جانا ارژنگ منتشر شده که مورد استقبال مخاطبان موسیقی ایرانی قرار گرفته است.

سمن صرامی خواننده و نوازنده دف و دو تار خراسانی ست که ردیف های آوازی را از سال۸۶ زیر نظر مهران زمانی و دوره تکمیلی آواز مکتب اصفهان را نزد علی مومنیان به اتمام رساند. اجرا دونوازی دوتار با مرتضی گودرزی، شرکت در فستیوال بین المللی موسیقی فلک تاجیکستان و همکاری با رادیو ملی تاجیکستان، انیمیشن سینمایی آخرین داستان به آهنگسازی کریستف رضاعی، نفر برگزیده جشنواره موسیقی بسطامی در سال ۹۶، از جمله فعالیت های اوست.

کتایون ساکت، هنرجوی آواز استاد لطفعلی سیلانی بوده و سپس نزد محمد معتمدی و هاله سیفی زاده و استاد معصومه مهرعلی به تکمیل اندوخته های خود پرداخته است. ایشان در کارنامه ی هنری خود همکاری با گروه کنج در اجراهای تالار رودکی و پژوهشکده فرهنگ هنر و معماری را دارد، از ایشان تک آهنگ بازباران با آهنگسازی ارشک رفیعی منتشر شده است.

پریچهر محبی، خواننده موسیقی ایرانی آموزش خود را از سال ۱۳۸۸ در محضر خانم فریبا داوودی شروع و در ادامه از کلاسهای درس محمود میرزایی، مهدی شهسوار و سپس افسانه رثایی بهره برده است. از او اثری با عنوان ای ساربان بر روی شعر سعدی و آهنگسازی ارشک رفیعی در دست انتشار بوده و این اجرا نخستین اجرای رسمی اوست.

شایان ذکر است که کنسرت موسیقی ایرانی گره سمان با سرپرستی و آهنگسازی ارشک رفیعی، پس از ۱۰ سال در تاریخ ۱۷ اسفند جاری در تالار اندیشه حوزه هنری بروی صحنه می رود.

About خبرنگار بخش موسیقی ایران

Check Also

نوا به آهنگسازی سالار ایوبی منتشر شد

قطعه بی کلام نوا به آهنگسازی سالار ایوبی، منتشر شده و در دسترس مخاطبان قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *